برای پاسخ به این سوال که بازده یا توان حرارتی شومینه های اتانولی چقدر است، باید 3 عامل مختلف را مورد بررسی قرار دهیم و به یک نتیجه کلی در مورد توان گرمایی که می توانید از یک شومینه اتانول انتظار داشت می رسیم.

بازده حرارتی شومینه های اتانولی به سه عامل زیربستگی دارد :

1-مدل شومینه
2-کیفیت اتانول مصرفی
3-بزرگی شعله

(۱) مدل شومینه اتانول و توان حرارتی
مدل های مختلفی از شومینه های اتانولی موجود هستند که بسته به مدل انتخابی شما بین ۲/۵ تا ۷ کیلو وات بازده حرارتی دارند. برخی از شومینه های اتانولی شعله بزرگتری نسبت به بقیه مدل ها دارند که بازده حرارتی آنها را بالا می برد. بطور مثال شومینه های اتانولی Sharman Design بسته به مدل آن ها بین ۵/۲ تا ۴ کیلو وات گرما گرما تولید می کنند که برای هر خانه ای کاملا کافی می باشد و غالبا توان حرارتی بیشتر، خانه را بیش از حد نیاز گرم می کند. همچنین به دلیل استفاده از هسته متخلخل در این شومینه ها،دمای سوخت در حد ایمن باقی می ماند و این امر باعث کاهش مصرف سوخت و افزایش توان حرارتی می شود.

(۲) کیفیت اتانول و بازدهی گرما
یکی دیگر از عواملی که بر توان حرارتی شومینه های اتانولی موثر است کیفیت اتانول مصرفی می باشد و باید به این نکته توجه کرد که فقط از اتانولی که مخصوص این گونه شومینه ها تولید شده و دارای خلوص بالایی می باشد استفاده شود تا هم از توان حرارتی بیشتری بهره مند شد و هم از امنیت سوخت مطمئن بود.

(۳) بزرگی شعله
عامل دیگری که در توان حرارتی شومینه های اتانول دخیل می باشد، اندازه یا بزرگی شعله است که هرچه شعله بزرگتر باشد توان حرارتی بیشتر است که در تمامی شومینه های اتانولی بوسیله دریچه ای که روی مشعل قرار دارد می توان اندازه شعله را تنظیم نمود تا گرمایی مطابق با نیاز شما ایجاد شود.

نتیجه گیری

در نهایت ، پس از بررسی عوامل مختلف، می توان گفت که بیشتر شومینه های اتانولی بین 5/2 تا 4 کیلو وات توان حرارتی دارند که برای گرم کردن هر خانه ای کاملا کافی است و می تواند گرمایی مطبوع و سالمی را در خانه بوجود آورد، همچنین معدود مدل هایی هستند که تا 7 کیلو وات حرارت تولید می کنند که اغلب بیشتر از مقدار مورد نیاز مشتریان می باشد.